Zbawienne zdobycze nauki

Współczesne wynalazki naukowe zadziwiają pomysłowością i tym, jak potrafią wpłynąć na nasze codzienne życie. Pierwszym odkryciem, nie koniecznie o charakterze naukowym, było koło. Zaraz obok wykrzesania ognia, jest to jedno z największych osiągnięć naszej cywilizacji. Dziś wydaje nam się to dziwne i śmieszne. Jednak gdybyśmy to my znaleźli się w ciemnej jaskini z praczłowiekiem, nie byłoby to już tak oczywiste.

Żarówka, telefon, kinematograf i samolot – to rzeczy bez których nie moglibyśmy już współcześnie funkcjonować. Jedne udogodnienia i unowocześnienia niosą za sobą inne. Oczywiście jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne – pod warunkiem, że nie zatracamy w sobie pewnych umiejętności. Niestety wszystkie pomoce techniczne, które nas otaczają sprawiają, że coraz bardziej się rozleniwiamy i zatracamy pewne umiejętności. Niestety, jak wszystko rozwój także ma swoje plusy i minusy.

O geniuszu ludzkiego umysłu niewątpliwie świadczą odkrycia w dziedzinie medycyny. Wyprodukowanie szczepionek i leków na rozmaite choroby wydłuża nam życie i zwiększa jego komfort. Z drugiej strony widać dość niebezpieczne zjawisko jakim jest monopol koncernów farmaceutycznych i ich wpływ na poszczególne badania. Istnieją bowiem teorie mówiące o tym, że choroby, uważane za nieuleczalne mogłyby  zostać wyeliminowane przez szczepienia – niestety dotykają najbiedniejsze państw świata, które nie byłyby w stanie za nie zapłacić.

Imponujące są jednak osiągnięcia transplantologii, genetyki czy komórki macierzyste wykorzystywane w leczeniu nowotworów. Oczywiście nasuwa się pytanie na ile możemy mieć pewność, że wszystkie badania nad ludzkim organizmem są wykonywane dla jego dobra. Zastosowanie niektórych odkryć jest bowiem dyskusyjne – klonowanie czy metoda in vitro. Nie możemy jednak zatrzymać się w miejscu i uciekać przed nowościami. Wystarczy mądrze z nich wybierać.