Jak łatwo stworzyć domową galerię ścienną?

Od wieków ludzie kochali ozdabiać ściany. W jaki sposób? Najbardziej znany to wieszanie różnorodnych obrazów. Samo dzieło nie stanowi często satysfakcjonującego efektu. Świetnym pomysłem na wyeksponowanie i ochronę pracy okazują się ramki, często ramki drewniane, a także kartonowe paspartu.

W taki sposób oprawiać można nie tylko ilustracje wykonane ręcznie, ale także malowidła, zdjęcia czy hafty. Co możemy powiedzieć na temat ramek drewnianych? Są one jednymi z najpopularniejszych ram używanych na przestrzeni wieków. Nie dziwi nas ten fakt, gdyż naturalne drewno zawsze stanowiło wspaniały i atrakcyjny dodatek do wnętrz. Najbardziej polecane są te, które wykonuje się z najwyższej jakości drewna sosnowego czy egzotycznego, gdyż to one zachowują doskonały wygląd przez długie lata. Ich różnorodność powoduje, że możemy w najbardziej nieoczekiwany sposób ozdobić nasze mieszkania. Co natomiast możemy powiedzieć o paspartu?

Są to kartonowe ramki z wycięciem, o powierzchni trochę mniejszej od powierzchni karty z ilustracją. Mogą mieć one zdobioną powierzchnię, być bigowane, delikatnie falcowane, a nawet dodatkowo oprawiane, np poprzez umieszczenie całości za szybą. Paspartu może być również kartą wklejaną do książki lub albumu. W takie kartonowe ramki mogą być oprawiane także odbitki fotograficzne, wycinanki, zasuszone rośliny, niewielkie wyroby jubilerskie i inne płaskie przedmioty. Zarówno ramki drewniane jak i paspartu są prostym, eleganckim, a zarazem stonowanym sposobem na nadanie róznym drobiazgom znajdującym się w naszych domach, nowego życia.