Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest jedną z najpopularniejszych, i niestety bardzo często stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Wynika to stąd, że korona naszego zęba to tylko wierzchołek góry lodowej. Tak naprawdę spora część zęba znajduje się głęboko w dziąśle i to tam należy doszukiwać się wszelkich zakażeń, infekcji, ropni.

Wewnątrz zęba znajdują się długie, wąskie kanały, w których znajdują się zakończenia nerwowe oraz naczynia krwionośne. Stomatologia bardzo często kończy życie wewnętrzne zęba poprzez oczyszczenie kanału z żywych tkanek i wypełnienie go specjalnym cementem. Jest to sprawna metoda, która pozwala pozbyć się bólu zęba, a jednocześnie nie wyrywać całego zęba, a pozostawić jego koronę, by nadal mógł spełniać swoje funkcje, a nie chorować. Leczenie kanałów w zębach jest dość skomplikowane i wymaga specjalistycznego sprzętu – zobacz na: stomatologia-impla.pl/leczenie-kanalowe/.

Zazwyczaj wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, ponieważ oczyszczenie kanału wiąże się z koniecznością włożenia do niego cienkiej długiej metalowej nici. Często ta nić podrażnia zakończenia nerwowe w dziąśle, co jest odczuciem bardzo nieprzyjemnym i bolesnym. Na szczęście obecnie stomatologia oferuje możliwość wykonywania leczenia kanałowego w znieczuleniu i przy użyciu mikroskopu, dzięki czemu zabieg ten jest nie tyle przyjemny, co po prostu bezbolesny i nie pozostawia za sobą żadnych powikłań.

Leczenie kanałowe jest czasem jedynym sposobem na uratowanie chorego zęba bez wyrywania go, bo wyrwanie jest w obecnej stomatologii prawdziwą ostatecznością.