Księgowość w przedsiębiorstwach

Każdy przedsiębiorca, i chodzi tutaj zarówno o tego posiadającego własną działalność jak i osoby tworzące spółki osobowe lub kapitałowe, zobowiązany jest do rzetelnego prowadzenia księgowości. Rozliczanie przychodów i kosztów w szczególności wiąże się z odprowadzaniem do urzędów skarbowych podatków takich jak „podatek dochodowy” lub „podatek VAT”.

Niestety nie każdy przedsiębiorca potrafi we własnym zakresie w sposób prawidłowy obsługiwać wszystkie zagadnienia związane z księgowością przez co naraża się na wysokie kary oraz straty finansowe. Rozwiązaniem tej niekorzystnej sytuacji jest zatrudnienie osoby wyspecjalizowanej w prowadzeniu rachunkowości/księgowości w przedsiębiorstwie.

Potocznie taką osobę nazywamy księgową, z racji tego, że zawód ten jest zdominowany przez kobiety. Księgowość zarządzana za jej pomocą rozliczana jest w sposób prawidłowy i zaawansowany. Kwalifikacje takiej osoby dostosowywane są do zakresu obowiązków, które musi wykonywać w firmie.

Zdarza się bowiem, że jednoosobowa działalność gospodarcza prowadząca księgowość na zasadach ryczałtu lub karty podatkowej, a w dodatku przedsiębiorstwo to nie będące płatnikiem vatu – nie będzie generować wysokich kosztów księgowych bowiem powyższe uwarunkowania nie powodują konieczności zatrudnienia księgowej z wieloletnim doświadczeniem.

Dzięki czemu możliwe jest zatrudnienie młodszej księgowej, która kosztować będzie przedsiębiorcę np. połowę „tego” co bardzo doświadczona księgowa z wieloletnim doświadczeniem. Zarówno księgowa jak i młodsza księgowa jest dostępna w krakowskim Talented.com.pl. Pamiętajmy, że wybór księgowej do prowadzenia działalności uzależniony jest od bardzo wielu czynników takich jak np. wielkość przedsiębiorstwa.