Materiały ogniotrwałe

W budownictwie nierzadko występuje zapotrzebowanie na materiały ogniotrwałe. Zapotrzebowanie na tego typu surowce jest duże szczególnie podczas budowy kominów, w przemyśle hutniczym, cementowym, szklarskim czy koksownictwie.
Beton ogniotrwały stosuje się do tworzenia monolitycznych wyłożeń pieców do wypalania i kotłów. Betony ogniotrwałe dzielą się na kilka kategorii:
Betony konwencjonalne- odporne są na temperaturę w wysokości aż 1800 stopni Celsjusza. Zastosowanie ich jest ogólne, używa się ich w piecach muflowych czy kotłach przemysłowych.
Betony na bazie szamotu: charakteryzują się odpornością do 1400 stopni Celsjusza. Stosuje się je w przemyśle produkcji nawozów. Świetnie się sprawdza również podczas przetapiania miedzi czy mosiądzu.
Betony izolacyjne: odporne są do temperatury 1400 stopni Celsjusza. Używane są tam, gdzie nie ma ryzyka nadmiernego użycia.
Betony nisko cementowe – stosuje się je w ciężkich warunkach na przykład wnętrzach kadzi stalowych.
Cegły ogniotrwałe mają zastosowanie podczas budowy wszelakich pieców. Cegły używa się do budowy kominków, pieców do wypieku pizzy, wkładów grzewczych czy pieców. Nie rzadko stosuje się je podczas budowy kominów czy palenisk, czy grilli ogrodowych. Cegły ogniotrwałe znalazły również zastosowanie przy budowie instalacji odsiarczania spalin, a także przy budowie nagrzewnic dmuchu.
Zaprawa ognioodporna jest spoiwem, który łączy ze sobą materiały ogniotrwałe między innymi cegłę ognioodporną. Niekiedy stosowana jest do przejść kablowych w ścianach murowanych, żelbetonowych i betonowych.