Oświetlenie – komfort i oszczędność

Oświetlenie stanowi ten element wyposażenia mieszkania, do którego przywiązuje się bardzo dużą uwagę. Jest to oczywiście wytłumaczone funkcjami, jakie światło pełni w każdym domu i mieszkaniu. Z jednej strony światło daje lokatorom poczucie komfortu, ciepła i takiej pewności siebie w stawianiu kroków i wykonywaniu codziennych czynności. Z drugiej strony pełni funkcje dekoracyjne i czasem może stanowić niemałą atrakcję domu, dającą oszałamiający efekt.

Ostatnio bardzo modne stały się Lampy ledowe [elektrodom.info], które idealnie wpasowują się w nowoczesny wystrój wnętrza. Charakteryzują się większą wytrzymałością i trwałością niż lampy żarowe. Co więcej mogą wytwarzać światło kolorowe bez używania barwnych filtrów, a jedynie za pomocą kontrolek. Najważniejszą wadą tych lamp jest oczywiście cena, która bardzo przewyższa cenę zwykłych lamp. Jednak badania wykazały, że inwestycja w tego rodzaju oświetlenie zwraca się w ciągu jednego roku i z czasem przynosi oszczędności energetyczne.

Zastanawiając się nad rodzajem lamp, musimy wiedzieć, jakie chcemy dać im główne przeznaczenie. Jeżeli mają one w pewnych pomieszczeniach jedynie urozmaicać wystrój i poprawiać dekorację, wówczas nie ma sensu inwestować w Lampy wiszące. Lampy stojące, małe większe wprowadzają miły nastrój i wyglądają o wiele ciekawiej niż lampy wiszące. Można również pogodzić te dwa rodzaje lamp i jakoś je ze sobą zgrać, nawet w jednym pomieszczeniu. Jeżeli posiadamy własnościowe mieszkanie, to wybór oświetlenia i zmiany nie robią żadnego problemu. Wszystko zalezy od naszego projektu i możliwości finansowych. Gorzej wygląda wynajem lokali użytkowych [Kraków www.fronton.pl]. Tutaj problem polega na tym, że właściciele lokali często nie zgadzają się na jakiekolwiek zmiany w mieszkaniach, a przez to musimy zaakceptować taki stan oświetlenia jaki zastaliśmy od samego początku.