Oświetlenie LED w akwarystyce

Od kilku lat zajmuję się akwarystyką. Jest to moje hobby i z pracą, nie ma raczej za wiele wspólnego. Ponieważ moim marzeniem stało się posiadanie akwarium roślinnego, zacząłem poszukiwać informacji, na temat odpowiedniego oświetlenia. Z pomocą przyszły moduły LED. Można je kupić gotowe, dostosowując jedynie do swoich potrzeb.

Na początku, wybrałem rośliny do nowego akwarium, gdyż dopiero, biorąc pod uwagę ich potrzeby będę mógł dobrać odpowiednie oświetlenie LED. Ponieważ akwarium będzie miało około dwustu litrów i będzie raczej długie, niż wysokie, wybrałem rośliny dla każdej z części akwarium. To  znaczy, w tylnej części, będą znajdowały się rośliny wysokie. Dla strefy środkowej, wybrałem kilka kryptokoryn i microzorium, które zamierzam przymocować do korzeni. W przedniej części będą rosły trawy. Właściwie pielęgnowane i przycinane, po jakimś czasie utworzą trawnik, porastający przednią część akwarium.

Odpowiedni dobór roślin to jednak połowa sukcesu. Teraz należy zastanowić się nad odpowiednim doborem podłoża, w którym rośliny będą mogły właściwie się rozwijać oraz właściwie oświetlenie LED. Już na wstępie wiem, że wybiorę oświetlenie LED dające światło białe. Ale dla odpowiedniego wzrostu roślin potrzebne są też światła o barwie czerwonej i niebieskiej. Może pomyślę też nad oświetleniem nocnym, które będzie tworzyło lekką poświatę.

Nie będzie to przeszkadzać rybom a z pewnością w pokoju, gdzie będzie stało akwarium, stworzy romantyczny klimat. Z pewnością do sterowania moim oświetleniem przydatne będą gotowe moduły LED, które już kupiłem. Trzeba je tylko właściwie przerobić a więc do dzieła.