Pielęgnacja drewna w domu

Własne mieszkanie – kto z nas o tym nie marzył? Mieć swoje miejsce na świecie, gdzie nikt nie może nam mówić co mamy robić. A kiedy już mamy to nasze wyśnione „M”? Chcemy urządzić je jak najbardziej przytulnie, tak, żeby wracać do niego z przyjemnością. Nie jest tajemnicą, że jednym z najlepszych materiałów do tego celu jest drewno. Pomijając fakt, że cały dom może być zbudowany z drewna (w końcu mówimy teraz o wnętrzach), drewno w domu jest materiałem uniwersalnym.

Zacznijmy od okien. Nie ma nic bardziej efektownego, niż okna drewniane [Kraków www.okna.fronton.pl], które cieszą oczy wśród zalewu brzydkich plastikowych ram. Ale aby jak najdłużej zachowały swój piękny wygląd i funkcję, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji. Ale jak się do tego zabrać? Dwa razy do roku powinniśmy wymyć drewniane ramy ciepłą wodą i delikatnym detergentem. Dokładnie usuńmy kurz, zabrudzenia po owadach i inne zgromadzone zanieczyszczenia. Jest to ważnie nie tylko ze względów estetycznych – zalegający brud może powodowań rozwój zielonych alg i grzybów, które niszczą powłokę lakierniczą. Następnie powinniśmy przemyć ramy czystą wodą, w celu usunięcia z powierzchni resztek detergentu, a następnie wytrzeć do sucha miękką szmatką. Na koniec nakładamy na drewniane elementy emulsję pielęgnacyjną.

Kolejnym elementem dekoracyjno-użytkowym, który najczęściej znajdujemy w naszych domach to meble. Nie ma nic piękniejszego niż prawdziwe drewniane meble. Ci z nas, którzy chcą swojemu mieszkaniu nadać niepowtarzalny charakter często decydują się na Meble na wymiar. Jak najlepiej o nie zadbać, by cieszyły nasze oczy na lata? Tutaj należy dostosować ich pielęgnację do gatunku. Na przykład meble lakierowane, najłatwiejsze w pielęgnacji, wystarczy na co dzień przecierać wilgotna miękką szmatką, a raz na jakiś czas użyć specjalnego środka na bazie wosku pszczelego, aplikowanego na suchą i odkurzoną powierzchnię. Meble olejowane czyścimy czystą szmatka nasączoną olejem, którą pocieramy wzdłuż naturalnego usłojenia (powtarzamy co 8-10 tygodni). Zaletą takiej pielęgnacji jest poprawa wyglądu drewna, jego twardości oraz likwidacja wszelkich rys. Meble woskowane czyścimy specjalnym mleczkiem z dodatkiem wosku, nakładając go na czystą bawełnianą szmatkę i pocierając powierzchnie kolistymi ruchami. Musimy zwrócić tutaj uwagę, by było ono przeznaczone do tego konkretnego rodzaju drewna. Meble bejcowane natomiast najlepiej czyścić na sucho, a tylko co jakiś czas używać wilgotnej ściereczki, ewentualnie z niewielką ilością delikatnych detergentów. Ważne, a by nie używać do tego mokrych ścierek, szorstkich materiałów czy kuchennych detergentów.

Oprócz oczywistych wyrobów z drewna, w domu znajdziemy także wiele drobnych dekoracyjnych przedmiotów, jak na przykład ramki drewniane [www.nielsen.com.pl]. W zależności od ich powierzchni i powłoki najlepiej jest stosować do ich pielęgnacji metody podobne jak w przypadku mebli z drewna. Mam nadzieję, że te kilka porad odnośnie dbania o drewno będzie przydatne w czasie nadchodzących przedświątecznych porządków.