Pomysł na miejską rozrywkę

Wraca moda na aktywne spędzanie wolnego czasu. Aktywne pod względem fizycznym, jak i mentalnym. Powstają więc coraz to nowe pomysły, jak spędzać wolny czas. Kraków nie odbiega pod tym względem od innych dużych miast. Trzeba przyznać, że spacery, bieganie, czy jazda na rowerze wydają się już bardzo tradycyjnymi aktywnościami. Wiele osób szuka więc czegoś innego, zupełnie nowego jak gra miejska.

Tak, w ostatnich latach dosyć mocno popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu stała się gra miejska – patrz: Gra Miejska Kraków www.lostroom.pl. Tego typu gry wykorzystują miasto, jego przestrzeń i różne elementy, aby rozwiązać różne ciekawe zadania. Wszystkie składają się na pewną sensowną całość. Są skonstruowane wokół wybranego tematu. Jedne są bardziej mroczne, a inne mniej, stąd na przykład jedna gra miejska będzie się nadawała dla całej rodziny z dziećmi, a w inną już powinni grać wyłącznie starsi.

Co jednak, kiedy pada deszcz albo ogólnie aura nie sprzyja spędzaniu wolnego czasu na zewnątrz? Wtedy może się sprawdzić tzw. escape room. Jest to coś podobnego do gry miejskiej, tylko wszystko odbywa się pod dachem, w jednym pomieszczeniu. Grupka ludzi musi rozwiązań ciąg zadań, aby móc z tego pomieszczenia wyjść.

Dzięki takim pomysłom, jak wyżej, sporo ludzi spędza mniej czasu przed komputerem, czy ze smartfonem w ręku na grach. Pozytywne jest również to, iż gra miejska i escape room uczą myślenia i – często – współpracy w mniejszej lub większej grupie. Przydaje się to w szkole i później w wielu miejscach zatrudnienia. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać, że to zabawa i nie można złościć się, jeśli coś od razu się nie uda.