Popularne gry internetowe

Gry komputerowe (video game) to rodzaj oprogramowania komputerowego, które przeznaczone jest do rozrywki lub nauki. Gry komputerowe dostępne są w komputerach osobistych, automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach i urządzeniach mobilnych.

Na gracza czekają różne zadania w zależności od rodzaju gry. Mogą to być zadania logiczne, walka z przeciwnikiem, rywalizacja sportowa. Gry komputerowe pochodzą od gier planszowych. Rozwój gier komputerowych nastąpił w latach 70-tych XX wieku. Wtedy to popularne stały się automaty i konsole telewizyjne i przenośne urządzenia do grania.

Gry internetowe są to gry, które uruchomiają się za pomocą Internetu. Gry online mogą być prostymi grami na przeglądarkę lub rozbudowanymi grami MMO. Początki gier internetowych sięgają 1980 roku. Wtedy to powstały gry MUD, które oparte były na prostych plikach tekstowych i posiadały elementy gier RPG. W tym samym czasie powstały proste gry takie jak scrabble i szachy.

Po rozwoju Internetu szerokopasmowego popularne stały się gry MMO (massivley multiplayer online games). W grach tych rywalizują gracze z całego świata. Do najpopularniejszych gier MMO zaliczyć można: World of Tanks, World od Warcraft, The Settlers Online.

Gracze mają do wyboru płatne gry lub darmowe. W przypadku płatnej gry należy na przykład opłacić miesięczny abonament lub wpłacić odpowiednią kwotę, by móc wziąć udział w turnieju, tak jak to ma miejsce na przykład w przypadku pokera. Choć przy tej akurat grze gracze na całym świecie często wyszukują promocje, które pozwalają zagrać za darmo lub za wiele mniejsze koszta. Sprawdzić je można wpisując dla przykładu bonusy poker lub tego typu podobne zagadnienia.

Natomiast w przypadku darmowych gier sama rozgrywka jest darmowa. Opłaty wymagają natomiast dodatkowe opcje. Gry zaliczane są do interaktywnej rozrywki jako dziedziny sztuki. Według przeprowadzonych badań gry mają znaczący wpływ na psychikę człowieka.