Pożegnanie z wakacjami

Jeśli jesteś kończącym karierę naukową studentem z perspektywą znalezienia pracy tuż po obronieniu dyplomu, musisz liczyć się z tym, że prawdopodobnie już nigdy w życiu nie zaznasz trzech miesięcy wolnego. Dwanaście tygodni błogiego lenistwa będzie wydawać się od teraz czymś niewiarygodnie nieosiągalnym – chyba, że nie znajdziesz jednak tej wymarzonej (czy jakiejkolwiek) pracy. Niestety wygląda na to, że młodzi, rozpoczynający karierę Polacy raczej nie rwą się do planowania urlopów i zaklepywania wolnego w pracy.

Jeśli już decydujemy się na wzięcie kilku wolnych dni, wynika to z tego, że albo jesteśmy naprawdę chorzy, albo mamy ważne sprawy do załatwienia – i to takie sprawy, których nie moglibyśmy załatwić w godzinach popołudniowych. Dlatego też możemy odłożyć na bok takie podboje jak Szczawnica Nocleg www.hotelsmile.pl. Do dyspozycji pozostaną nam wypadające wprawdzie dość rzadko wolne weekendy.

Dlaczego nie chcemy wykorzystywać wolnych dni, które nam się należą? Wiele zależy od miejsca w którym pracujemy – paradoksalnie w dużych firmach, które nastawione są na ogromny zysk, bardziej przestrzega się zasad wynagradzania i przyznawania urlopów. Tu wręcz przymusowo należy iść na urlop, jeśli pod koniec roku zostało nam kilka wolnych dni. Duże firmy dbają o swoich pracowników – głównie dlatego, że nie chcą mieć przez nich problemów.

Natomiast małe, rodzinne przedsiębiorstwa często niechętnie wypuszczają pracowników na urlop – nawet jeśli jest to urlop bezpłatny. Przestój w firmie, dodatkowe koszty związane z wysłaniem pracownika na wypoczynek są oczywiście niemile widziane. Niestety małe firmy bardzo często naginają prawa pracowników – czy to pod względem umów czy też ze względu na warunki pracy.

REKLAMA: Zapraszamy na wycieczki do Gruzji www.gruzja-wycieczki.pl