Praca DJ’a w dużym skrócie

Praca didżeja wszystkim jest bardzo dobrze znana. Wybiera on muzykę, odtwarza ją i miksuje. Dj może pracować w klubach, na dyskotekach, ale również na weselach czy też na studniówkach. Zawód wydaje się być łatwy i opłacalny. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Początkujący dj na wesele powinien zaopatrzyć się w swój własny sprzęt m.in gramofony, wkładki gramofonowe, słuchawki, odtwarzacze oraz miksery, a także sprzęt oświetleniowy. Obsługa tych wszystkich urządzeń nie należy do najprostszych zadań ponieważ jest wiele i technik nagrań. Warto dodać, że każda z nich ma swoją nazwę np. „scratch”, „hot cue”.

Didżejem może zostać praktycznie każdy – należy mieć wyczucie rytmu, dobry słuch i znać aktualne trendy muzyczne. Istnieje stereotyp,że zawód ten wykonują tylko mężczyźni. Rzeczywiście coś w tym jest ponieważ najlepiej zarabiającym didżejem jest Tiesto, który za występ otrzymuje nawet 250 tys. dolarów. Jednak zaskakującym przykładem jest 74-letnia kobieta – Dj. Pomimo swojego wieku ma niesamowite wyczucie rytmu i ogromny zapał do swojej pasji.

Dla osób, które wolą naukę z ekspertami istnieją kursy oferujące zapoznanie się z tajnikami tego zawodu. Składa się ono z części teoretycznej i praktycznej. Nauka zaczyna się od podstawowych pojęć tj. muzyka. Następnie odbywają się z zajęcia z obsługi sprzętu oraz technik miksowania. Po odbyciu kursu jest możliwość zdania egzaminu praktycznego – Certificate FTB DJ SCHOOL.

Żadna praca nie należy do łatwych. Didżej poświęca swój czas m.in na naukę obsługi sprzętu oraz na zapoznanie się z popularnymi utworami muzycznymi. Jego przyszła kariera powinna zależeć od znajomości jednak liczy się również szczęście i talent. Przykład prawdziwego fachowca w naszym kraju? Dj na wesele z GMusic.com.pl z Krakowa.