Rola przedszkola w rozwoju dziecka

Powrót z macierzyńskiego do pracy jest stresującym momentem zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Jednak wcześniej czy później ta chwila jest nieunikniona. Ciężko przyzwyczaić się do myśli, że nasze dziecko, z którym spędzaliśmy czas w domu, przejdzie pod opiekę obcych ludzi i będziemy zmuszeni spuścić je z oczu. Chwila rozstania najczęściej przychodzi w momencie, w którym wybieramy przedszkole dla naszej pociechy, coraz częściej jednak zdarza się, że rodzice decydują się na żłobek, aby jak najszybciej wrócić do pracy w zawodzie.

Posłanie dziecka do żłobka nadal budzi wiele kontrowersji. Większość ludzi uważa, że dziecko w tak młodym wieku powinno wychowywać się w domu pod opieką jednego z rodziców. Matka lub ojciec to zdecydowanie lepszy wybór niż żłobek, czasami jest niestety nieunikniony. Powodem mogą być kłopoty finansowe, ale również chęć rodziców do szybszego powrotu do życia zawodowego. Musimy pamiętać, że w żłobku dziecku nie dzieje się krzywda, a po powrocie z pracy do domu poświęcimy mu równie dużo czasu.

Przedszkole jest późniejszym etapem, dla niektórych jest to jednak pierwsze rozstanie z dzieckiem. Wypuszczenie pociechy spod skrzydeł rodziców z pewnością jest trudnym etapem dla nich samych, jak i dla dziecka, jednak musi ono powoli uczyć się samodzielności, które z łatwością nabędzie w przedszkolu. Integracja z rówieśnikami w tym wieku również jest niezwykle ważna, dlatego możemy być pewni, że naszym dzieciom wyjdzie to na dobre. Odpowiednio przygotowane zajęcia oraz ciekawe zabawy połączone z nauką to klucz do rozwoju.

Więcej: http://akademia-muminkow.pl/