Suknie ślubne – symbolika

Ubranie ma ogromne znaczenie nie tylko dla tych kobiet, które wyjątkowo dbają o zadbany i elegancki ubiór, ale wbrew pozorom dla nas wszystkich. Bo choć są i tacy, którzy na co dzień nie przywiązują wagi do tego, czy ich spodnie mają modny krój czy też nie, od święta chcą wyglądać wyjątkowo. Symbolika stroju jest bowiem bardzo silnie związana właśnie z obrzędami i ważnymi uroczystościami w naszym życiu. I tak na przykład suknie ślubne [ polecamy: www.annakara.com] pełnią nie tylko funkcję estetyczną – mają one stanowić również ramę całej uroczystości. A dlaczego to tak ważne? Sam ślub – czyli połączenie dwóch osób węzłem małżeńskim to pewien symbol – by zmienić stan tych dwu osób, nie wystarczy użyć odpowiednich słów – trzeba odbyć cały ceremoniał, w skład którego wchodzą również  suknie ślubne.

To, że właśnie staliśmy się małżeństwem musi zostać odpowiednio podkreślone i zasygnalizowane. I właśnie po to są „te wszystkie ceregiele” których woleli by uniknąć bardziej nowocześni młodzi ludzie. Moda ślubna jednak dziś silnie zmierza właśnie w stronę estetyki. Tradycyjna suknia wcale nie musiała być bardzo piękna  – miała symbolizować dziewictwo, niewinność a czasem jedynie zamożność rodzinę panny młodej.  Dziś suknia jest przede wszystkim ozdobą. I coraz częściej rezygnujemy z jej tradycyjnego wyglądu i dodatków takich jak na przykład welon, na rzecz innych – bardziej nietypowych. Ostatnio na przykład bardzo popularne stały się kapelusze oraz torebki przypominające figurki bądź zabawki.

Odwiedzając więc  salon sukien ślubnych możemy przebierać w niemal nieskończonej liczbie fasonów, dodatków  i kolorów. A tradycyjna suknia? Dziś pamiętamy tylko tyle, że powinna być biała – choć i nawet to dziś bardzo często się zmienia!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *