Własny dom… w górach

Dom letniskowy jest marzeniem wielu z nas, jednak niestety nie każdego stać na taki luksus. Podczas gdy jedni przez wiele lat spłacają swoje własne mieszkania i domy, inni mogą wybudować sobie posiadłość letniskową, którą zamieszkują tylko w określonym czasie w ciągu roku. Bardzo wiele tego typu zabudowań mieści się w naszych polskich górach. Oczywiście można to również traktować jako inwestycję – dom w miejscu atrakcyjnym turystycznie może być znakomitym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy.

Chociaż oczywiście jeśli kogoś stać na budowę takiego domu, nie koniecznie będzie chciał przyjmować turystów pod własnym dachem. Wiele osób zakochało się po prostu w przyrodzie i południowym klimacie naszego kraju. Atmosfera, wyjątkowa tradycja oraz architektura, sprawia, że nawet jeśli nie pochodzimy stąd, czujemy się w górach jak w domu.

Górska przyroda potrafi zachwycić, jednak jest również bardzo ciężka dla osób, które mieszkają na południu naszego kraju. Szczególnie kłopotliwa może okazać się budowa domu. Niemal w każdym przypadku konieczne okazać się tu może osuszanie fundamentów [ekodocieplenia.com] – w zależności od tego na jakim podłożu wybudowany będzie dom.

Najważniejsze jest jednak to, by dom był solidny – silne wiatry halne, obfite opady zarówno deszczu jak i śniegu, sprawiają, że dom narażony jest na wiele obciążeń. Dlatego budując nowe domy, skutecznie łączy się nowoczesne metody budowlane z architekturą tradycyjną. Niezbędnym elementem są więc rzeźbione okna drewniane Kraków [okna.fronton.pl] jak również wzornictwo typowe dla podhalańskiej kultury.

Jeśli gościmy w górach tylko przez kilka dni w roku nie zauważymy obciążeń na jakie narażeni są mieszkańcy tych okolic. Jednak prawdą jest również to, że góry kocha się bezwarunkowo!