Włókna ceramiczne

Spośród materiałów ogniotrwałych można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów. Jednym z nich są włókna ceramiczne, obejmujące grupę syntetycznych włókien mineralnych. Są to materiały ognioodporne, charakteryzujące się stabilnością w wysokiej temperaturze.

Włókna ceramiczne charakteryzują się bardzo wysoką odpornością termiczną, chemiczną a także doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Są to świetne materiały ogniotrwałe, pełniące często funkcję zamienników azbestu do produkcji materiałów termoizolacyjnych, filtracyjnych oraz uszczelniających. Papier z włókna ceramicznego to jeden z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych. Papier ceramiczny jest to cienki filc o grubości od 1 do 6 milimetrów. Jest to materiał nieorganiczny z małym dodatkiem organicznych spoiw. Jego największą zaletą jest łatwość w cięciu oraz swobodne układanie na nieregularnych powierzchniach. Papier ceramiczny najczęściej stosuje się do wypełniania szczelin w wyłożeniach ogniotrwałych oraz uszczelniania termicznego.

papier ceramiczny

Ponadto, pełni również funkcję warstwy amortyzującej pod kształtkami ceramicznymi. Materiałem najczęściej służącym do ogniotrwałych i izolacyjnych wyłożeń urządzeń grzewczych, które cechują się bardzo nieregularnymi kształtami, jest cięte luzem włókno ceramiczne. Jest to izolacja w postaci granulatu, składająca się w pełni z materiału nieorganicznego. Następnym z rodzajów włókien ceramicznych jest mata ceramiczna o grubości od 13 do 15 milimetrów. Główne zastosowanie znajduje w uszczelnieniach termicznych oraz ochronie stalowych elementów, narażonych na działanie wysokich temperatur.