Zastosowanie konopi w kosmetyce

Konopie to rośliny stosowane na całym świecie już od wieków. Używane były jako materiał na papier, pleciono z nich sznury, a olej konopny wykorzystywany był od zawsze w lecznictwie. Obecnie również mają wiele zastosowań.

Kosmetyki konopne bazują na oleju konopnym, pochodzącym z konopi siewnej. Zawiera ona bardzo małe ilości psychoaktywnego związku THC, jest zatem bezpieczna dla zdrowia i nie doświadczymy żadnych skutków ubocznych. Dużo więcej jest za to korzyści. Znane są właściwości antybakteryjne oleju konopnego. Dodatkowo działa przeciwświądowi i przeciwzapalnie. Szczególnie wartościowy jest dla skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia. Takie kosmetyki można używać przy chorobach skóry – trądziku, atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy.

Są różne rodzaje dostępnych kosmetyków. Przykładowo, krem z konopi może być ochronny lub leczniczy (do nakładania na zmienioną zapalnie skórę). Zakupić można także pianki, maseczki i mleczka, wszystkie na bazie naturalnych składników.

O ile kosmetyki na bazie konopi zawierają niewielkie ilości THC, to preparaty używane jako leki są w niego bogate. Dlatego medyczna marihuana jest w Polsce wciąż niedostępna.  Jej zastosowanie to przede wszystkim uśmierzanie bólu, dlatego używana jest na świecie w medycynie paliatywnej, np. u osób w terminalnych stadiach choroby nowotworowej.

Istnieją publikacje sugerujące również jej przydatność w leczeniu chorób, takich jak: jaskra, stwardnienie rozsiane, padaczka czy cukrzyca. W związku z tym prowadzone są badania naukowe, które mają na celu odkrycie i usystematyzowanie wiedzy na temat tej niezwykłej rośliny.